63. benefice: ArpaDua pro Nedoklubko

7. září 2016, v 19:00–21:00

Harfové duo Ivana Pokorná a Barbora Váchalová hraje ve prospěch organizace Nedoklubko, která podporuje předčasně narozené děti a jejich rodiny.

ArpaDua

ArpaDua

Harfistky Ivana Pokorná a Barbora Váchalová studovaly na Konzervatoři v Praze v harfové třídě prof. Libuše Váchalové. Od r.1989 hrají společně v Orchestru Národního divadla. Obě často vystupovaly v různých komorních seskupeních a od r. 2009 jako ArpaDua –  Koncert pro dvě harfy. Hrají nejen klasický repertoár na koncertní harfy, ale také hudbu lidovou na harfy keltské. V jejich programu se střídají harfy i hudební styly. ArpaDua hraje na koncertní harfy Horngacher a na keltské harfy zn. Pilgrim.

ArpaDua - Ivana Pokorna

Ivana Pokorná

se narodila v Olomouci. Konzervatoř začala studovat v Kroměříži, později přestoupila na Konzervatoř v Praze do harfové třídy profesorky Libuše Váchalové. Pod jejím vedením v roce 1983 absolvovala a v témže roce byla přijata do Orchestru Národního divadla.

Kromě orchestrální činnosti se vždy věnovala komorní hře a uvádění soudobé české hudby. Hrála v souboru Musica Bohemica a od roku 1986 byla členkou Rožmberské kapely. V tomto souboru hrála na různé historické nástroje na koncertech u nás i v zahraničí. Od roku 1989 koncertuje s violistou Petrem Přibylem, společně nahráli CD Dialog harfy s violou. S harfistkou Barborou Váchalovou založily soubor ArpaDua,se zpěvačkou Petrou Kohoutovou koncertují jako laDUOla.

Ráda hraje i s muzikanty jiných žánrů (Jiří Stivín, Nerez, Čechomor, Zuzana Navarová, Radůza, Duende, kapela Botafogo).

ArpaDua - Barbora Vachalova

Barbora Váchalová

Barbora Váchalová vystudovala Konzervatoř v Praze a posléze hudební fakultu AMU u prof. K. Patrase a prof. R. Kodadové. Ještě při studiu vyhrála v roce 1989 konkurs do Orchestru Národního divadla, kde působí společně s Ivanou Pokornou.

Soustavně spolupracuje s různými sólisty, soubory i orchestry: Kvarteto Martinů, orchestr Agon, Mondschein Ensemble, orchestr Berg atd., deset let hrála v duu s flétnistkou Lucií Čisteckou.

Stala se vyhledávanou interpretkou soudobé hudby, uvedla v české premiéře několik zahraničních skladeb (mj. od L. Beria) a píší pro ni i čeští skladatelé. Podílela se na natočení několika CD, např. ve spolupráci s Kvartetem Martinů nebo s klarinetistou Kamilem Doležalem. V roce 2012 spolupracovala na CD „Gloria“ Simony Šaturové (bylo vydáno u nás a v roce 2013 i v Německu). Se svým manželem hudebním skladatelem Zbyňkem Matějů má tři děti – Anežku, Kryštofa a Jakuba.