75. benefice: Barevné podzimní strunohraní

1. listopadu 2017, 19:00 - 21:00

Doležalovo kvarteto hraje ve prospěch Školy Jaroslava Ježka.

Doležalovo kvarteto

Doležalovo kvarteto letos slaví 45 let od založení! Současná generace oslaví příští rok 15 let od převzetí jména! Za dobu své existence kvarteto odehrálo více než 2000 koncertů po celém světě.

Po celou dobu své existence soubor reprezentuje tradiční českou kvartetní školu. Kvarteto bylo založeno roku 1972 violistou Karlem Doležalem. Ten si roku 2003 zvolil za pokračovatele soubor mladé generace hudebníků, který přímo navazuje na odkaz Doležalova kvarteta. Inaugurační koncert omlazeného souboru byl součástí komorního cyklu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Současné Doležalovo kvarteto studovalo na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze pod vedením profesorů Milana Škampy (Smetanovo kvarteto), Václava Bernáška (Kocianovo kvarteto) a Jiřího Panochy (Panochovo kvarteto). Rovněž na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu ve třídě prof. Güntera Pichlera (Alban Berg Quartet). Soubor konzultoval s prof. Eberhardem Feltzem (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ Berlin), s Alešem Kaspříkem (Wihanovo kvarteto) a zvlášť vřelý vztah navázal s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet). Na základě úspěšného působení na prestižních kvartetních kurzech ve francouzské Provence je soubor od roku 2013 pravidelně zván francouzskou organizací ProQuartet na koncerty po celé Evropě.

Doležalovo kvarteto vystoupilo v mnoha zemích Evropy. Je laureátem mezinárodních soutěží Maxe Regera v Německu a Leoše Janáčka v ČR, kde obrželo zvláštní cenu poroty za interpretaci díla Antonína Dvořáka a cenu pro nejlepší český soubor. Kvarteto získalo cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za rok 2015. Tím se díky stejnému ocenění z roku 1989 stalo jediným souborem v historii, kterému se povedlo tuto cenu získat dvakrát.

Kvarteto spolupracovalo s mnoha významnými interprety jako Nicolas Stavy, Michal Rezek, Jan Bartoš (klavír), Emirhan Tunca, Jakub Tylman (violoncello), Michaela Hrabánková (hoboj), Vlastimil Mareš, Irvin Venyš (klarinet), herečkou Valérií Zawadskou ad. S violoncellistou Maximilianem Hornungem absolvoval soubor turné, jehož součastí byl i bonusový koncert České filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina. V roce 2014 v Berlíně kvarteto natočilo se solo klarinetistou Gürzenich-Orchester Köln Blažem Šparovcem CD komorních skladeb, které dosáhlo vyjímečně vysokého hodnocení na prestižním německém hudebním portálu Klassik heute.

Česká televize vysílala v přímém přenosu vystoupení Doležalova kvarteta ze Senátu ČR při příležitosti oceňování významných osobností v roce 2016. Kvarteto natáčelo pro Radio France a Slovenský rozhlas. Pro Český rozhlas natočilo ve světové premiéře kvartet Heinricha Wilhelma Ernsta a 4. kvartet Ivana Kurze, který byl tomuto souboru dedikován.

V sezoně 2017/2018 čeká kvarteto koncert ve Dvořákově síni Rudolfina, natočení nového CD a exkluzivní nahrávací projekty několika světových premiér. Na základě úspěchu dvořákovského programu s Valérií Zawadskou soubor připravuje s touto oblíbenou herečkou několik nových projektů. Od nové sezony začne probíhat spolupráce s novou německou agenturou.

Doležalovo kvarteto hraje ve složení Václav Dvořák, Jan Zrostlík (housle), Martin Adamovič (viola) a Vojtěch Urban (violoncello).

Skoda JJ logoŠkola Jaroslava Ježka zajišťuje pro děti a mládež s postižením zraku všestrannou péči včetně výuky speciálních dovedností, jejichž zvládnutí zvýší samostatnost a soběstačnost zrakově postižených a tím výrazně usnadní jejich život ve složitých životních situacích. Toto je nutná podmínka úspěšné integrace.