94. benefice: Písničkářský koncert

5. února 2020, 19:00 - 21:00

Písničkář Ivo Cicvárek hraje a zpívá ve prospěch Centra Locika.

Ivo Cicvárek (* 1975)

www.ivocicvarek.cz

První texty a skladby napsal už před desátým rokem života. Ovlivněn četbou poezie a poslechem folkových písničkářů začal věřit v krásu češtiny a vyjadřovací možnosti písňové formy. Autorskou Portu vyhrál v roce 1996, v témže roce se zformovala první sestava jeho doprovodné skupiny OKO, s níž vydal dvě alba: Vidět víc (2000) a V letadle (2002).
Jeho tehdejší spoluhráčky Petra Klementová (příčná flétna) a Jana Havlová (violoncello) vytvořily nezaměnitelný zvuk na pomezí folku a nevážně vážné hudby.

Následovala spolupráce se souputníky Marcelem Křížem a Žofií Kabelkovou zachycená na folk-rockově šramlové desce Panoptikum (2005). V dalších letech se zdánlivě autorsky odmlčel, ve skutečnosti vznikaly písně pro druhou sestavu OKA, které ovšem nikdy nebyly nahrány. Alespoň střípky spolupráce s Petrem a Václavem Šmiřákovými (tuba a lesní roh) se dostaly na pozdější alba.

Od roku 2007 začal Ivo vytvářet společné písně s básnířkou Ladou Šimíčkovou, Lada píše texty a Ivo hudbu. Vydali doposud dvě kritikou ceněná alba Hotel v tiché ulici (2012) a Soukromé písně (2017). V mezičase pak Ivo připravil na Anděla nominované sólové album Velký svět (2013): se stejnojmennou studiovou a později i příležitostně vystupující skupinou, v níž na kytaru hrál Jan Žamboch, na baskytaru Jakub Šimáně a na bicí Pospe Pospeko. S Velkým světem zpívala také Markéta Tulisová, která s Ivem zakládala dnes již zaniklou skupinu Leporelo (2009-2014).

Od roku 2018 Velký svět vystupuje ve tříčlenném složení, v němž Iva doplňuje violoncellista a písničkář Pavel Čadek a bubeník Radim Grünwald. Na desku Padá, vznikající v roce 2019, si přizvali řadu hostů, mj. Jakuba Šimáněho na kontrabas a baskytary či Martinu Trchovou na společné duety.

Kromě písní, které si napsal pro sebe, patří Ivo k vyhledávaným textařům a skladatelům písní pro jiné. Ve výčtu interpretů, s nimiž jednorázově či opakovaně spolupracoval, nechybí slavná jména folkové a folkrockové scény: Petr Bende, vokální skupina Mošny, Lucie Redlová, Věra Martinová, Jablkoň, Žofie Kabelková či Poutníci.

V civilu Ivo dlouhá léta pracoval jako středoškolský učitel českého jazyka a literatury, z učitelského stupínku však zběhnul do České televize, kde pracuje jako dramaturg (přírodovědné, vzdělávací a hudební pořady např.: Magické hlubiny, Záhady Toma Wizarda, Folk Factory, Barrande – ztracená moře, Na houby, Vzhůru dolů, Krajinou vína). Od roku 2019 se také podílí na hrané tvorbě – film Veterán (režie Jan Hřebejk), seriál Boží mlýny (režie Jan Hřebejk) – plánovaná premiéra v roce 2020.

Centrum Locika pomáhá dětem a jejich rodičům žít život bez násilí a posilovat zdravé vztahy v rodině.

V rodině pomáhá zastavit násilí, najít ztracenou stabilitu a zajistit bezpečí.